Белата куќа тврди дека целата територија на Сирија е целосно ослободена од терористи

Белата куќа денеска соопшти дека Исламска држава во Сирија е поразена и оти нема повеќе територии под контрола на екстремисти.

Портпаролката на Белата куќа Сара Сандерс потврди дека целата територија на Сирија е „сто отсто ослободена од терористи“.

Сандерс додаде и дека министерот за одбрана на САД Патрик Шанахан за ова го известил американскиот претседател Доналд Трамп.

Таа на новинарите им покажа мапа на Ирак и Сирија на која се гледа дека терористичката група повеќе не контролира ниту една област во регионот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.03.2019 - 19:49

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега