Белата куќа ги објави клучните точки од новата стратегија на Трамп за Иран

 

САД ќе се спротиставуваат на дестабилизирачкото влијание  на Техеран со цел да ја запрат неговата агресивност со помош на поголем број земји од регионот, се наведува во соопштението од Белата куќа за новата стратегија на претседателот Доналд Трамп за Иран. 

Исто така САД ќе побараат од меѓународната заедница да се обедине во вршењето на притисок врз елитните ирански вооружени сили - Корпусот на исламската револуционерна гарда.

Новата стратегија содржи три клучни цели: корекција на нуклеарниот договор со што ќе биде отежнато производството на оружје на Иран, неутрализирање на програмата за балистички ракети и спротиставување на иранските акции, кои според Вашингтон придонесуваат за нестабилност на Блискиот Исток.

- Време е целиот свет да ни се приклучи во обидите да ги спречиме иранските власти да тежнеат кон смрт и уништување, истакна Трамп кој во текот на денот, според најавите, ќе ја повлече поддршката за нуклеарниот договор со Иран и  ќе ја претстави новата стратегија.

 

 

 

13.10.2017 - 13:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа