Барса не го дава името ни за 300 милиони евра

Менаџментот на Барселона доби изненадувачка понуда за преименување на својот стадион. Медиумскиот гигант „Медијапро“ понуди сума од 300 милиони евра за да ги добие правата на името „Камп Ноу“ во следните 20 години.

Но, шефовите на Каталонците ја отфрлија привлечната понуда, иако имаа неколку состаноци со претставници на компаниите. На последниот од нив присуствувал лично претседател на клубот, Пеп Бартомеу.

На крајот, одлучувачкото за одбивањето на Барса се покажал релативно малиот услов. Бартомеу побарал од медиумскиот гигант да ги повлече своите обвиненија за индустриска шпионажа против поранешниот претседател на клубот, Сандро Росел.

Така преговорите што се одржуваа од летото минатата година завршија без успех, а „Камп Ноу“ ќе продолжи да го носи своето автентично име.

 

 

 

26.10.2018 - 13:39

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега