Бајден со нов гаф: Погрешно го изговори презимето на рускиот претседател за време на говорот за Русија (ВИДЕО)

Американскиот претседател Џо Бајден погрешно го изговори презимето на рускиот претседател Владимир Путин за време на говорот за политиката на Вашингтон кон Москва.

Тој го изговори презимето на рускиот претседател „Клутин“.

„Му објаснив на претседателот Клутин – Путин – дека САД се непоколебливи во давањето поддршка на нашите сојузници и партнери во Европа“, се наведува во соопштението на Белата куќа во која е цитиран Бајден.

Покрај тоа, претседателот на САД речиси рече „вакцинација“ наместо „ескалација“, додека зборуваше за односите со Русија, објави ТАСС.

„САД не сакаат да започнат вакцинирање … ескалација и конфликт со Русија. Ние сакаме стабилна и предвидлива врска“, рече Бајден.

Американскиот претседател Бајден рече дека му предложил на неговиот руски колега Владимир Путин да одржат состанок ова лето во Европа.

Макфакс

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.04.2021 - 09:44

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега