Бајден ги предупреди Талибанците: Ве очекува брз и силен одговор ако не нападнете додека се повлекуваме

Американскиот претседател eо Бајден вечера нареди бројот на американски војници кои ќе ја надгледуваат евакуацијата на странци и американски државјани од Кабул да се зголеми од 3.000 на 5.000 и ги предупреди Талибанците за „брз и силен“ одговор доколку американските интереси бидат нападнати при повлекувањето, Објави РТ.

Во изјавата издадена од Белата куќа вчера попладне, Бајден откри дека наредил приближно 5.000 американски војници да влезат во Авганистан за да обезбедат „уредно и безбедно повлекување на американскиот персонал“. Неколку дена претходно, неговата администрација регрутираше околу 3.000 војници за таа цел, бидејќи Стејт департментот го намали персоналот во американската амбасада во Кабул и ги повика сите Американци во земјата зафатена од војна веднаш да ја напуштат земјата.

Бајден, исто така, рече дека ги предупредил талибанските лидери кои присуствуваа на мировните преговори во Катар дека секоја акција „која ќе го доведе на американскиот персонал во опасност ќе се соочи со брз и силен американски воен одговор“.

Додека Бајден го издаде предупредувањето, талибанските милитанти се приближија до Кабул по брзиот напредок во последните денови. Талибанците окупираа околу две третини од 34 авганистански провинции и сега се околу 10 километри од Кабул.

Внатре во главниот град, американскиот претседател Ашраф Гани продолжува да одбива да им се предаде на исламистичките милитанти, иако војниците кои му се лојални  предадоа неколку градови во последните неколку денови.

Во својата изјава, Бајден рече дека му наложил на државниот секретар Ентони Блинкен да го „поддржи“ Гани во обид да „спречи понатамошно крвопролевање и да постигне политичко решение“, иако не е јасно што ќе значи таа поддршка освен охрабрување на предавање.

Аналитичари во последните денови беа шокирани од брзината на колапсот на авганистанската војска - која беше финансирана од САД за 88 милијарди долари, а провоените експерти го осудија Бајден затоа што ги остави Авганистанците сами против Талибанците.

Сепак, Бајден ги отфрли загриженоста во изјава, пишувајќи: „Уште една година, или уште пет години, американското воено присуство нема да направи разлика ако авганистанската војска не може или нема да ја зачува својата држава“.

15.08.2021 - 10:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега