Автомобислката индустрија изгуби голем човек: Почина прв човек на Формула 1 тимот

Поранешниот прв човек на Формула 1 тимот на Ферари, Серџо Маркионе ја загуби најважната животна битка и на утринава почина на 67-годишна возраст. 

Еден од најзначајните луѓе во автомобилската индустија пред еден месец му беше оперирано рамото и според првичните информации се очекуваше наскоро да им се врати на обврските. Но, доживеа неочекувани компликации и итно беше пренесен во клиника во Цирих, но за жал лекарскиот тим не можеше ништо да стори.

Маркионе, покрај тоа што беше познат како човек кој го вивна во воздух Формула 1 тимот на Ферари, со голема успешност ја извршуваше и функцијата на извршен директор на ФИАТ. 

 

 

 

25.07.2018 - 14:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега