Апостолска – Томан: Одличните политички односи цврста основа за надградба на економските односи

 

Економските односи помеѓу двете земји, условите за инвестирање во Македонија и нивно претставување пред чешката бизнис заедница беа тема на разговор на денешната работна средба во Скопје меѓу министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска и чешкиот амбасадор во земјава, Мирослав Томан.

Зборувајќи за инвестицскиот амбиент и Законот за финансиска поддршка на инвестициите министерката Апостолска истакна дека просторот за економска соработка помеѓу двете земји не е исцрпен, можностите за нејзино продлабочување постојат од аспект на стимулативната инвестициска клима која може да биде атрактивна за чешки компании да реализираат инвестициски проекти во земјава.

-Унапредувањето на трговските односи, кои во првите девет месеци од годинава бележат раст од 9,3 отсто споредено со истиот период од 2018 година, зборува за позитивната економска доверба која постои помеѓу двете земји и истовремено може да биде позитивен сигнал за чешките компании Македонија да ја препознаат како своја инвестициска дестинација, рече Апостолска.

Амбасадорот Томан посочи дека од нивна страна активно се работи на приближување  на стопанските заедници и градење на што повеќе деловни релации помеѓу чешки и македонски компании, притоа изразувајќи уверување дека Македонија има многу што да понуди во делот на индустријата поврзана со железничкиот транспорт, текстилот и земјоделството.

Заеднички беше оценето дека одличните политички односи помеѓу двете земји, од перспектива на поддршката која Република Македонија ја добива од Република Чешка во евроатланските интеграции, создаваат цврста основа за понатамошна надградба на економските и инвестициските односи.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.11.2019 - 16:54

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега