Апокалипса не им може ништо на богатите: Суперлуксузни засолништа од крај на светот со спортски сали, театри и градини (ВИДЕО)

Заканата од глобално уништување на многмина им се чини веројатна, како и многупати претходно, но сега е направено засолниште по највисоки стандарди кое се раликува од претходните.

Глобалното барање по засолниште од Трета светска војна или удар на астероид или епидемија, постојано расте.

Припадниците на елитата како Бил Гејтс одбрале да дизајнираат свои засолништа.

Извршниот директор на компанијата Texas Rising S, Гери Линч изјави во 2016 година дека интересот за високо луксузни подземни бункери пораснал за 700 проценти од пред една година, при што генералната продажба се зголеми за 300 проценти од последните претседателски избори во САД.

И додека на едни им е важно да бидат сами на други им е важно да бидат во заедница.Повеќето од нив вклучуваат намирници една или повеќе години и имаат хидропонски градини. Дизајнерите за развој, исто така, работат на создавање заедници со членови кои се запознаени со различните вештини потребни за долгорочен опстанок, од лекари до наставници, јавува Си-Ен-Ен.

 

Вичино вели дека Вивос ги распродал своите засолништа во заедницата во последните неколку недели. Еден од нив, Vivos xPoing се наоѓа во Јужна Дакота и се состои од 575 воени бункери кои порано биле складишта за муниција.

Самиот објект ќе биде опремен како мал град, и ќе има театар, училници, градини, клиника, бањата и салата. За оние што бараат уште повеќе луксуз, компанијата нуди и Вивос Европа Еден, единица претставена како „модерна арка на Ное“ во некогашно складиште за воена опрема во Германија.

Оние кои веќе ги купиле своите засолништа, не мора да чекаат да ги ужива апокалипсата, им се советува да „избегаат“ едноставно да се извлечат од сето тоа и да направат малку пауза.

Меѓутоа, ако сакате да преживеете апокалипса сам или во друштво на семејство и внимателно одбрани помали количини роднини или пријатели, Opidum може да биде најдоброто решение. Сместено е во Чешка и е опишано како „најголемиот бункер на милијардер во светот“.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.09.2019 - 09:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега