Американските медиуми признаа: Русија има оружје „ за судниот ден“ кое може да уништи градови

Американско воено- политичко списание објави текст за руска подморница „Јуриј Долгоруки“, нарекувајќи го „вистинско оружје за судниот ден“.

Авторот потсети на успешното лансирање на четири балистички ракети од Булава од Белото море до опсегот Кура кај Камчатка на крајот на мај минатата година.

„Булава“ има невообичаено плитка патека на летот, со што е тешко да се пресретне. Овие ракети со 40 тони можат да избегнат околу 40 противвоздушни одбрани.

Споредувајќи ја руската подморница со слични подморници во САД, Кина, Франција, Велика Британија и Индија, Нашанел посочува дека Јури Долгоруки би можел да ја исполни својата мисија за уништување на непријателските градови

- Дури и ако се уништени други нуклеарни сили.

Водечкиот брод на рускиот проект 955, „Бори“ е најголемата модерна стратешка ракетна подморница за стратешка намена на руската флота. Осум подморници од класата Бори се доволни за патролирање на пацифичкиот и арктичкиот океан во исто време.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.10.2019 - 18:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега