Американски сенатор: Треба да ѝ помогнеме на Украина, но не по цена на банкрот на САД

Републиканскиот сенатор од Кентаки, Ренд Пол, кој го блокираше предлог-законот за доделување 40 милијарди долари помош за Киев, изјави дека на Украина и посакува успех, но не по цена на банкротот на САД.

„ Навистина сочувствувам со Украина и сакам таа да успее, но не сакам тоа да се случи по цена на банкрот на нашата земја“, рекол Пол во интервју за радиото VMAL DC, пренесува „Спутник“.

Претходно тој изјави дека САД не можат да ја спасат Украина, загрозувајќи ја својата економија. Сенаторот посочи дека Конгресот треба внимателно да ги пресмета трошоците што ќе ги има трезорот доколку се усвои иницијативата.

14.05.2022 - 15:59

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега