Американски експерт тврди: Ким Џонг Ун и неговото семејство се вакцинираа против ковид-19

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун и неговото семејство во последните неколку недели се вакцинирани со кинеска експериментална вакцина против коронавирус, изјави американски аналитичар повикувајќи се на два неименувани извори од јапонското разузнавање.

 

Хари Казианис, експерт за Северна Кореја во истражувачкиот Центар за национални интереси во Вашингтон, рече дека покрај семејството Ким, кинеската вакцина ја примиле и неколку високи севернокорејски функционери.

Не е познато која фармацевтска компанија му ја доставила вакцината на севернокорејскиот лидер или дали е докажано безбедна, додаде Казианис.

– Во последните две или три недели, Ким Џонг Ун и голем број други високи функционери во семејството Ким и властите биле вакцинирани против коронавирус благодарение на вакцината што ја разви кинеската Влада, напиша Казианис во написот за порталот 19FortyFive.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

01.12.2020 - 09:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега