Американската морнарица ќе го испрати својот најмоќен воен брод во Источна Азија

 

Најнапредниот американски воен брод се појави во западниот дел на Пацификот во мисија што може да биде подготвителна за потенцијалното распоредување на американски хиперсонични ракети во регионот. УСС Зумвалт е првиот во класата од три повеќенаменски разурнувачи со наведувани проектили за кои морнарицата вели дека „ќе создаде ново ниво на сложеност на борбениот простор за потенцијалните противници“.

Во Пацификот, еден од тие потенцијални противници очигледно е Кина, а Зумвалт сигурно ќе го привлече вниманието на Пекинг.

„Присуството на невидлив воен брод ќе привлече голем (кинески) интерес“, особено ако Зумвалт е опремен со хиперсонично оружје, рече аналитичарот Карл Шустер и поранешен капетан на американската морнарица.

А тоа време можеби не е далеку, пишува Си-ен-ен. Во извештајот на американскиот поморски институт во август се вели дека Зумбвалт ќе биде надграден следната година за да се приспособи на заедничкото хиперсонично лизгачко тело на Пентагон (C-HGB), вооружен систем што користи ракетен мотор за испукување проектили со хиперсонична брзина.

Според извештајот на Конгресната служба за истражување од мај 2022 година, „C-HGB треба да биде маневрирачки, што ќе го отежне откривањето и пресретнувањето и да може да патува со 5 мах или побрзо, што е најмалку пет пати поголема од брзината на звукот или до 20.921 километар на час“.

„C-HGB е дизајниран да уништува цели само поради неговата брзина“, се вели во извештајот. По влегувањето во пристаништето Гуам минатата недела, Зумвалт пристигна во Јапонија во понеделникот, изјави портпаролот на седмата флота на американската морнарица, потполковник Марк Ленгфорд.

Во соопштението на морнарицата се вели дека воениот брод бил доделен на ескадрон уништувач 15, најголемиот разурнувач на американската морнарица со седиште надвор од САД, кој дејствува надвор од поморската база Јокосука во близина на Токио.

Зумвалт „игра клучна улога во одржувањето на нашата конкурентска предност и обезбедувањето на нашите сојузници и партнери во регионот“, рече поручник Кетрин Серано, портпарол на ескадрилата 15 на уништувачите.

27.09.2022 - 13:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега