Американска банка: Цената на нафтата за барел може да падне до 45 долари

Американската банка „Ситигруп“ објави дека цената на суровата нафта може да падне на 65 долари до крајот на 2022 година, а ќе продолжи да паѓа до 45 долари до крајот на идната година.

Цената на нафтата Брент денеска чини 113,7 долари, додека нафтата ВТИ се продава за цена од 110,1 долар за барел.

Причина за ова, според анализата на „Ситигруп“ е рецесијата која би можела да ја поткопа побарувачката.

05.07.2022 - 12:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега