Американци спасени од Антарктикот - научници излечени со хеликоптер

 

 Аргентински мразокршач спаси петмина американски научници, кои беа заробени на остров во близина на Антарктикот.

Министерството за надворешни работи на Аргентина соопшти дека спасените научници со хеликоптер се префрлени на мразокршачот, затоа што бродот не можел да му пријде на островот бидејќи ледената пречка била премногу тврда.

Научниците се во добра здравствена состојба, а во САД ќе бидат префрлено кога тоа ќе го дозволат временските услови. 

 

 

 

13.03.2018 - 09:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа