Алити од Алтернатива: И кога ЕУ реагира негативно на измените на КЗ, власта манипулира со образложение дека се неопходни за реформите во правосудството

Адмирим Алити, потпретседател на Алтернатива во името на албанската опозиција составена од политичките партии – Демократско движење, Алтернатива и Движењето Беса на денешната прес-конференција пред седиштето на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, истакна дека ги поддржуваат ставовите на Унијата оти е злоупотребувано европското знаменце при носењето на Кривичниот законик.

-Веќе не е потребно да коментираме и да објаснуваме за да можеме да констатираме кој ја злоупотребува „Европа“. Тука е евроамбасадорот кој изјавува дека Европската комисија реагирала за користење на знамето на ЕУ за измените во Кривичниот законик и дека ЕУ тоа го смета за несоодветно објаснувајќи дека тоа е прашање за кое треба да се дискутира, особено што овие измени претставуваат опасност за правната држава бидејќи го отвораат патот за пораст на неказнивоста. Меѓутоа, како против одговор за Брисел е изјавата на Али Ахмети од пред неколку дена дека „и Брисел и Вашингтон кога ќе влезат во подлабока анализа ќе ги разберат причините. Ние сме во процес на скрининг и промените во правдата се приоритет“. Овој негов одговор не само што ја навредува интелигенцијата на граѓаните и Европската комисија, туку открива и злоупотребата станала подмет на оваа тема, рече Алити. 

Тој потенцира дека воопшто не се изненадени од фактот што е злоупотребувано европското знаме, бидејќи, како што рече, веќе се навикнати да се злоупотребуваат знамињата во остварување на нивните цели.

Алити истакна потенцира дека и кога ЕУ реагира негативно на измените на Кривичниот законик, власта манипулира со образложение дека се неопходни за реформите во правосудството.

-Тоа се случува со децении. Така го злоупотребија и албанското знаме за да манипулираат со Албанците дека се борат за нивниот интерес, како што беше и манипулацијата со идејата на албанскиот премиер, за сега да изјавуваат дека времето на патриотизмот е завршено, а при тоа да прејдат на измените во Кривичниот законик со образложение дека тоа е неопходно за реформите во правосудството и тоа е она што ЕУ го побара од нас, рече тој.

И сега кога дури и ЕУ реагира негативно на оваа измена, додаде тој, тие повторно излегуваат да манипулираат со оправдувањето „не грижете се, бидејќи ЕУ и САД не са сфатиле причината на таа измена ви кривичниот законик и не знаат колку е важна оваа измена“.

23.09.2023 - 14:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега