Алиштата не мирисаат на омекнувач како порано- исчистете ја машината со еден трик и ќе бидат свежи и чисти

Сите домаќинки знаат колку е важно да имаат чиста и свежо испрана облека која мириса убаво, но повеќето се соочуваат со истиот проблем. После некое време машината за перење се полни со нечистотии и не мирисат алиштата како некогаш.

Постојат неколку методи за да ја исчитите машниата од каменец, бактерии и нечистотии.

Покрај природните сода бикарбона и оцет кои делумично го чистат бубањот од машината, ставете и пет таблети  за машинско перење на садови во вашата машина за алишта.

Вклучете ја на висока температура и ќе забележите дека по само неколку минути водата ќе стане црна.

Оставете ја машината да ја заврши целата програма и на крајот ќе биде чиста, како нова.

Па веднаш ќе забележите дека испраните алишта мирисаат поубаво.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.02.2020 - 11:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега