Алармантно предупердување на докторите: Во Србија се појавија заразни комарци

Вирусот Западен Нил е регистриран кај комарци во Белград во неколку општини и во неколку градови во Србија, рече д-р Иван Алексиќ од Институтот за биоциди.

Тој изјави дека тие се претежно околу гробишта и шумски комплекси и на неколку места во урбани средини. Во Белград, тие се регистрирани во шумата Бањица, околу гробиштата, како Мали Збег, на бреговите на Дунав, Котеж, Обреновац, Баново Брдо.

Околу 80% од заразените немаат скоро никакви симптоми, додека околу 20% добиваат треска, главоболка, повраќање или осип на кожата. Закрепнувањето може да трае до неколку месеци, а самокај оние што е погоден  нервниот систем се опасни по живот.

Помалку од еден процент од луѓето развиваат менингитис или енцефалитис, што е поврзано со вкочанетост на вратот, збунетост, губење на свеста или напади што личат на епинапси.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.07.2020 - 09:00

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега