Аларм за краток животен век - Салото на стомакот е многу опасно

Сите сакаме да сме слаби, фит и да изгледаме убаво, а салото на стомакот не само што не изгледа убаво, туку е и најопасно за телото.

Истражување објавено во „Annals Internal Medicine" покажува дека пострашно од салото на стомакот нема. Дури ни прекумерната телесна тежина не е толку опасна колку фалтите на него.  На истражувањето правено со 15.184 мажи и жени постари од 45 години, се покажало дека салото во пределот на стомакот или фалтите на него се поопасни од било што друго.

Се покажало дека луѓето со сало во пределот на стомакот  има поголема шанса да имаат краток животен век. Со оглед на тоа дека имаат сало само во пределот на стомакот, тоа им се лепи само на дигестивниот тракт, и може да предизвика покачени масти, холестерол, воспаленија итн.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.03.2019 - 11:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега