Ако видите пајак немојте да го убиете, добро е да ги имате во домот

 

Логично е да се плашиме од пајаци, но следниот пат кога ќе наидете на некој во вашиот дом немојте да го убиете.

На луѓето им се допаѓа помислата дека се безбедни во своите домови и не сакаат пајаци во него, но сепак мора да знаете дека во секоја куќа мора да има барем по еден пајак.

Барем така рврд научникот по име Тим, кој во своето истражување прегледал околу 50 куќи во САД, Северна Каролина и во секоја од нив нашол барем по еден пајак.

Сепак мора да знаете дека пајаците не се опасни за лушето, па дури и оние пустинските кои се отровни, многу ретко напашаат  а мал е и бројот на луѓе со посериозни последици од нив.

Оние кои се наоѓаат по домоите се со многи мали пипци кои не можат ни да ја дупнат кожата.

Иако пајаците се језиви, мора да знаете дека нивна  омилена храна се мувите и крвавите комарци, па ако имате пајак во домот, на некој начин ве заштитува .

Меѓутоа ако не ги сакате во својот дом и видите пајак, не мора да го убиете, намето тоа фатете го и пуштете го надвор, а тој ќе си најде друг дом.

Овој научник тврди дека е препорачливо да имате по некој пајак во својот дом.

 

 

 

18.05.2018 - 10:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа