Ако ви здосадија високите температури, погледнете како изгледа во Словачка: Вистинска зимска идила, снег среде јули (видео)

И додека ширум Европа многумина се борат со високите температури и жешкото време, на планините во Словачказавладеа встинска зимска идила.

После оние 19 степени измерени вччера, следело заладување, а врвот на Ломнички Штит е потполно покриен со снег.

Сепак ова не е првпат да падне снег среде Јули, затоа посетителите на ова место мора секогаш да бидат подготвени, па експертите советуваат да се носи сосодветна опема.

Инаку Ломнички Штит е на висина од 2.632 метри и е трет по висина врв во Словачка, а припаѓа на планинскиот ланец Тарти.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.07.2019 - 15:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега