Ако планирате свадба во мај размислете уште еднаш - народни верувања

 

Венчавките во мај имаат долга традиција, а околу нив има разни народни верувања.

Мај е еден од најромантичните празници во кои многу често младите се решаваат да направат свадба. 

Според многу верувања, бракот во мај не завршува среќно. Ова верување е врзано и за римското време кога римски поет напишал "Лошите девојки се венчаваат во мај".

 

 

 

16.05.2018 - 16:49

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега