Ако навечер спиете во оваа положба имаме лоши вести за вас

Како што работниците во фабрика имаат ризик од повреди поради работата во иста положба по цел ден, така и вие имате ризик ако спиете во иста положба цела ноќ.

Спиењето ни дозволува да се одмориме и собереме сила за наредниот ден за да може да функционираме подобро, но начинот на кој спиете влијае на вашето здравје, па ако не спиете правилно може да имате проблеми до крајот на животот.

На пример спиење на десната страна може да предизвика болка во рамото, додека спиење на грб може да ви предизвика болку во грбот.Телото сака „различни пози“  па затоа во текот на ноќта мора да се вртите.

Спиење на грб обично е многу поудобно и погодно за половината отколку спиење на стомак.

Спиење на грб предизвикува рчење, спење на стомак не е добро за вратот и грбот, додека пак спиење на страна е добро, а посебно ако ставите перница помеѓу колената, ќе биде поудобно и телото ќе ви биде израмнето.

Затоа запомнете дека во текот на ноќта треба да се менува положбаа на телото за да се избегнат здравствените приоблеми.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.04.2019 - 20:31

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега