Ако ја имате оваа крвна група вие сте среќни: Луѓето кои ја имаат живеат подолго, поздрави се и поотпорни на болести

Истражувањата покажале дека поедини крвни групи кои се отпорни на одредени болести, па луѓето со овие крвни групи живеат подолго и поздрави се.

Научниците утврдиле како крвната група може да влијае на целокупното здравје на човекот. Лицата со крвна група А се помалку отпорни на маларија од другите крвни групи, па може да се каже дека крвната група А е „послаба“ од останатите.

Со долгогодишни студии е заклучено дека крвната група што ги надминува сите останати е крвната група 0. Докажано е дека кај луѓето со оваа крвна група постои помал ризик од заболување од кардиоваскуларни болести како што се мозочните и срцевите удари, па поретко од другите крвни групи имаат проблеми со помнењето, како и дека поретко заболуваат од одредени видови рак, како ракот на панкреас и ракот на желудниот.

Поради тоа што организмот им е поотпорен на болести, луѓето со крвна група 0 живеат најдолго.

28.09.2021 - 08:33

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега