Акција за вадење фрлени автомобилски гуми од Вардар

 Граѓанската иницијатива „Не биди ѓубре“ во соработка со нуркачи од „Акватек“ од Охрид, спелеолошкото друштво „Врело“ од Скопје, „Тласа“ од Битола и риболовното друштво „Рибар 2011“, денеска ќе ги вадат фрлените автомобилски гуми од Вардар.

Акцијата почнува во близина на мостот „Гоце Делчев“, а претставува дел од активностите со кои се одбележува Неделата на глобални климатски протести, што трае до 27 септември.

Од Граѓанската иницијатива ги повикуваат граѓаните да се вклучат во акцијата и посочуваат дека редовно спроведуваат ваков вид акции во насока на зголемување на еколошката култура во градот. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

29.09.2019 - 09:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега