50 лица се ранети во земјотресот кој ја погоди Индонезија

Околу 50 лица се ранети во земјотресот со интензитет од 6,1 степен според Рихтеровата скала, кој ја погоди денеска индонезиската провинција Ачех.

Геофизичкиот институт на САД соопшти дека земјотресот во провинцијата Ачех во западниот дел на островот Суматра бил на длабичина од десет километри и со епицентар на 55 километри западно од градот Биреун.

ФОТО: Нетпрес

 

најчитано сега