33 починати, 936 новозаразени денеска во Македонија

33 пациенти ја загубија битката со коронавирусот во изминатото деноноќие. Станува збор за девет пациенти од Скопје (62, 62, 63, 67, 79, 66, 74, 81 и 68г), еден од Куманово (70г), еден од Штип (89г), шест пациенти од Прилеп (43, 78, 70, 82, 60 и 85г), еден од Тетово (72г), четири од Струга (60, 71, 65 и 79г), еден од Велес (71г), еден од Битола (55г), еден од Гостивар (76г), еден од Гевгелија (53г), еден од Струмица (73г), еден од Крива Паланка (62г), еден од Пробиштип (70г), двајца од Берово (88 и 63г), еден од Кратово (71г) и еден пациент од Кичево (67г). Од нив едно лице е починато вон, останатите се починати во болнички услови.

Во последните 24 часа регистрирани се 946 новозаразени од направени 2564 тестирања. Според градови, најмногу се во Скопје – 426, Куманово-36, Дебар-2, Штип-22, Прилеп-56, Тетово-46, Струга-24, Велес-30, Битола-61, Охрид-31, Кавадарци-24, Гостивар-46, Гевгелија-12, Струмица-15, Крива Паланка-5, Радовиш-2, Крушево-4, Кочани-3, Пробиштип-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Пехчево-2, Берово-24, Валандово-2, Виница-1, Делчево-11, Кратово-2, Свети Николе-5, Кичево-13, Ресен-15, Неготино-20.  

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 789 оздравени пациенти од: Скопје-295, Куманово-46, Штип-46, Прилеп-56, Тетово-38, Струга-15, Велес-26, Битола-28, Охрид-60, Кавадарци-12, Гостивар-31, Гевгелија-10, Струмица-22, Крива Паланка-10, Радовиш-7, Крушево-1, Кочани-13, Пробиштип-1, Демир Хисар-4, Пехчево-1, Берово-5, Валандово-4, Виница-3, Кратово-7, Свети Николе-11, Кичево-19, Ресен-9 и Неготино-9.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 63890, бројката на оздравени пациенти е 40977, на починати е 1825, а бројот на активни случаи изнесува 21088. Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 27890, активни 10273

• Куманово 3841, активни 884

• Дебар 467, активни 102

• Штип 2739, активни 510

• Прилеп 3147, активни 1002

• Тетово 3905, активни 917

• Струга 1507, активни 445

• Велес 2058, активни 681

• Битола 2173, активни 914

• Охрид 1669, активни 575

• Кавадарци 1316, активни 503

• Гостивар 2645, активни 936

• Гевгелија 766, активни 233 (58 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 135 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1756, активни 556

• Крива Паланка 449, активни 130

• Радовиш 444, активни 116

• Крушево 136, активни 73

• Кочани 1252, активни 227

• Пробиштип 368, активни 88

• Демир Хисар 203, активни 74

• Македонски Брод 175, активни 50

• Пехчево 102, активни 21

• Берово 391, активни 105

• Валандово 223, активни 64

• Виница 379, активни 146

• Делчево 473, активни 213 (141 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 156, активни 44

• Свети Николе 853, активни 224

• Кичево 1300, активни 465

• Ресен 479, активни 190

• Неготино 628, активни 327 (89 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2564 теста се преку: ИЈЗ-395, ЦЈЗ Скопје-54,  Авицена-368, Биотек-204, МАНУ -245,  Жан Митрев (Филип Втори)-171, Систина со PCR метода -187, лабораторија Лаор –58, Судска медицина-12, ЦЈЗ Битола-40, Инфективна клиника-2, ГАК-3, Синлаб-67, Ремедика-18, лабораторија болница Козле-21, ЈЗУ (рапид тест) -718, УК Пулмологија со алергологија –1, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 337.862 тестирања на Ковид -19.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

02.12.2020 - 19:42

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега