Жолто и сино го обоија плоштадот - матурантите танцуваа квадрил

Околу 1.000 матуранти од 16 средни училишта од Скопје денеска напладне традиционално танцуваа квадрил на плоштадот „Македонија“ и положија заклетва за ненасилство.

Матурантите квадрил танцуваа со сини, а матурантките облечени со жолти маички на музиката од Штраусовата опера „Лилјакот“, на преземен сигнал од Радио Словенија со посредство на Македонското радио - Радио Скопје.

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, порача дека со „Матурската парада“ учениците ќе се придружат на стотици и илјадници матуранти од повеќе европски градови и симболично ќе се поврзат преку музика, танц и дружење.

- Со завршувањето на средното образование пред вас стојат многу можности. Ви посакувам да ги искористите новите предизвици и искушенија кои искрено се надевам дека ќе успеете да ги совладате со својот младешки елан, енергија и ентузијазам, изјави Трајановски.

Изрази надеж, дека нивниот пример ќе го следат и идните генерации матуранти, не само што ќе ја продолжат традицијата, туку и ќе продолжат да ја пренесуваат пораката за мир и толеранција во светот.

Покровители на „Матурската парада 2017“ се Град Скопје и Делегацијата на Европската унија во Скопје. Матурантите годинава танцуваа и салса на композицијата „Shape of you“.

Парадата на матурантите почна да се организира во 2001 година во Љубљана, а во Македонија првпат се одржа во 2007 година во Скопје и во Охрид во организација на Дирекцијата за култура и уметност на Скопје и Танцовиот спортски клуб „Ритам плус“ од Скопје.

Годинава, освен матуранатите од Скопје танцуваа и матурантите од Струга, Охрид, Струмица и Гевгелија. 

 

 

 

19.05.2017 - 12:54

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа