Желба за кафе: Еве што ќе ви се случи ако ја прескокнете својата доза

Многу од нас не можат да го замислат почетокот на денот без кафе, а кога не стигнуваме да го испиеме првото утринско кафе, на нашиот организам му се случуваат следните промени:

Желбата за кафе го влошува помнењето, открило ново истражување. Луѓето имаат тешкотии доколку не ја испијат потребната доза кафе.

Таквата желба влијае на способноста луѓето да предвидат колку добро ќе помнат сѐ, велат научниците.

Желбата за кафе дефинитивно ја намалува и способноста за учење нови работи, бидејќи кафето влијае на самата концентрација.

 

 

 

09.09.2017 - 12:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа