Згрутчувањето на крвта може да биде фатално - ако имате еден од овие симптоми веднаш на лекар

Човечкото тело го запира крварењето со згрутчување на крвта. Меѓутоа, крвните згрутчувања можат да се појават кога не би требало, да предизвикаат мозочен удар, срцев удар или други серозни медицински проблеми.

Овие симптоми покажуваат дека некаде има опасно згрутчување на крвта.

Болка во нозете или чувствителност - ова е чест симптом и болката понекогаш се опишува како грч.

Необјаслива кашлица - веднаш обратете се кај вашиот лекар.

Болка во градите при длабоко дишење - ако во случај го имате овој симптом можно е да имате згрутчување на крвта вобелите дробови.

Црвени пруги на кожата - модринките се облик на згрутчување на крвта, но во слуај да воочите црвени пруги по должината на вените, тогаш ова не е нормална модринка.

 

 

 

16.12.2017 - 12:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа