Торта за 200 денари: Направте вкусна чоколадна торта

Една јапонска слаткарка стана Јутјуб ѕвезда. Таа е автор на рецептот на хит чоколадната торта од само од две сосотојки. 

Подготовка: 

1. Одвојте ги белките од жолчките, а потоа белките ставете ги во фрижидер. 

2.Запалете рерна на 170 степени.

3. Стопете чоколадо на пареа. 

4. Белките измискирајте ги, кога ќе добијат густуна готови се. 

5. Кога чоколадото ќе се олади додате ги жолчките. 

6. Потоа во смесата додадете една третина од белките и измешајте... 

7. Полека додадете го остатокот од белките. 

8. Калапот за тортата обложете го со мрска хартија. ставете масло и печлете на 30 до 40 мин. 

 

 

 

 

 
 
21.11.2016 - 09:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа