На Фејсбук се појави нова опасност

На Фејсбук се појави нова опасност за корисниците, што се шири по пат на пораки на оваа социјална мрежа.

Имено, некои корисници во инбоксот примиле датотека кој наликува на свг-формат, но која не соддржи слики, туку Јава скрипта. Таа Јава содржина корисниците ги насочува на лажниот Јутјуб канал, за чиј преглед би требало да се инсталира додаток за прегледи кој внесува малициозен код во компјутерот.

Станува збор за малициозен Nemucode downloader, кој во компјутерот може да внесе штетни кодови, објави „Блепинг Компјутер“.

Слична работа е забележана и на Твитер, а Фејсбук и Гугл Хром веднаш се информирани за овој пробрлем.

 
 
23.11.2016 - 15:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа