Кујна

 • Сладолед кој можеш да го јадеш секој ден без да се здебелиш
  27.05.2016 - 21:32
  Сонот е конечно остварен. Прочитајте ги овие два рецепта за овошен и чоколаден сладолед кои се прават за неколку минути, а не треба воопшто да им додавате шеќер, јајца или млеко.1.Некалоричен овошен...
 • Топ 10 рецепти со палачинки
  18.05.2016 - 12:37
  Палачинките се дел од омилените јадења на менијата во речиси сите држави и континенти во целиот свет. Прв пат палачинките се опеани уште од старогрчките поети пред нашата ера.Англискиот збор pancakes...
 • Топ 5 пролетни салати со марула
  06.05.2016 - 14:20
  Марулата или зелена салата е вистински симбол на секоја пролет. Салатите почнуваат да бидат се печесто присутни на нашите домашни трпези за време на секој оброк.Зелената салата е добар извор на...
 • Домашен пинџур
  03.05.2016 - 13:32
  Почнува сезоната на пиперки, домати и друг свеж пролетен зеленчук. Подгответе го овој неодолив пинџур:Потребни состојки:7 зелени крупни пиперки3-4 чешниња лук2 домати средна големинамаслосолНачин на...
 • Брз и едноставен рецепт за најпознатиот велигденски милиброд
  28.04.2016 - 12:57
  Милибродот е неизоставен дел од празничната, велигденска трпеза. Ако сакате повторно да го доживеете мирисот од детството и да создадете прекрасна, ароматична атмосфера во домот, вреди да го пробате...
 • ВИДЕО: 5 техники за бојадисување Велигденски јајца
  27.04.2016 - 20:57
  Велигденските празници носат мир, спокој и убави мигови за секој човек. Тоа се моменти на радост, семејни и пријателски дружења.Бојадисувањето или вапцањето на Велигденските јајца зазема...
 • Брз и едноставен рецепт за најпознатиот велигденски милиброд
  27.04.2016 - 19:24
  Милибродот е неизоставен дел од празничната, велигденска трпеза. Ако сакате повторно да го доживеете мирисот од детството и да создадете прекрасна, ароматична атмосфера во домот, вреди да го пробате...
 • Посни палачинки без зејтин
  25.04.2016 - 14:16
  Заблуда е дека палачинките не може да бидат посни. Прочитајте го овој Gotvi.mk рецепт за посни палачиники и уживајте во брзината на готвењето :-) Состојки:1 шолја брашно1 шолја вода1 лажичка...
 • ВИДЕО: Подгответе ги највкусните пуканки на светот
  23.04.2016 - 21:14
  Сè што ви е потребно се пуканки, изрендан пармезан, маслиново масло и мешавина од зачини составена од рузмарин, босилек и оригано.Погледнете го видеото и веднаш пробајте ги овие пуканки за кои...
 • Вкусно и хранливо – ова е најздравиот леб кој може да си го направите дома
  23.04.2016 - 11:40
  Овој леб го стимулира производството на црвени крвни клетки и хемоглобин, го олеснува отстранувањето на канцерогените и токсични супстанци од организмот но го отстранува и холестеролот и се...
 • Подготовки за Велигден: Направете уникатни јајца
  22.04.2016 - 15:27
  Овој начин на декорација не е комплициран, а вакви велигденски јајца совршено ќе изгледаат во вашата кошничка. Потребно ви е:- јајца- ножици- Боја за фарбање на јајца- и неколку парчиња...
 • Доручек за 8 минути: Совршени сендвичи со шунка и кашкавал
  22.04.2016 - 10:31
  Овој рецепт совршен за сите ваши забави, а секогаш можете да ги послужите топли Состојки: - Мали кифли-Шунка-Кашкавал - НамазПодготовка: Пресечете го кифличките на пола, долните...
 • Печен млад компир со лукче
  21.04.2016 - 11:24
  Почна сезоната на млади компири :-) Еве еден брз, а во исто време многу вкусен рецепт: Потребни состојки:500 гр млад компир5-6 чешниња лукмаслиново маслосолбиберлимон Начин на подготовка:...
 • Неодоливо: Топ 10 Gotvi.mk мафин рецепти
  16.04.2016 - 13:42
  Мафините можете да ги приготвите во солена и блага варијанта, а за многу мафин рецепти не ви се потребни повеќе од 5 минути.Сеуште не е разјаснето дали зборот „мафин“ кој прв пат се споменува во 1703...
 • Неодоливо: Топ 10 Gotvi.mk мафин рецепти
  15.04.2016 - 20:53
  Мафините можете да ги приготвите во солена и блага варијанта, а за многу мафин рецепти не ви се потребни повеќе од 5 минути.Сеуште не е разјаснето дали зборот „мафин“ кој прв пат се споменува во 1703...
 • Похован кашкавал
  14.04.2016 - 13:11
  Една од првите асоцијации кога ќе се спомне похован кашкавал најчесто е свадба :-) Сепак, овој деликатесен рецепт можете многу едноставно да си го подготвите дома или кога ќе ви дојдат гости на ручек...
 • Домашна посна пица
  12.04.2016 - 11:54
  Оваа пица има навистина одличен вкус, а еве што ви треба за да ја приготвите:Состојки за подготовка на тесто:·         500 гр брашно·    ...
 • Готви паметно: Како да подготвите здрава ужина за само три минути
  04.04.2016 - 14:47
  Посна или мрсна верзија на рецептот? Одлучете сами! Потребни состојки: 1 туна во масло200 грама намаз1 лажицка копер1 тврдо варено јајце- сол и биберПогледнете во продолжение за што станува...
 • ВИДЕО: Домаќинките полудеа по овој рецепт - од сега ќе го правите само ова!
  01.04.2016 - 10:56
  По овој рецепт веќе нема даприготвите компири на друг начин. Направете си рози од компир кои изгледаат убаво и навистина се превкусни.ПОТРЕБНИ ВИ СЕ:1 компир, малку масло, сол и бибер,...
 • Неодоливи посни макарони
  29.03.2016 - 15:54
  Колку знаат да бидат вкусни и неодоливи посните/вегетаријанските јадења се гледа уште од фотографијата :-)Еве што ви е потребно за да го направите ги овој рецепт:500 гр макарони300 гр печурки150 гр...

Pages