Кујна

 • Рецепт: Чоколаден ролат без печење
  18.02.2015 - 13:10
  Потребни состојки:2 јајца150g шеќер100g чоколадо за готвење85g маргарин или путер½ шолја сечкани ореви200g бисквитиПо желба, може да додадете суво грозје и смокви исечкани на ситни парчиња.Подготовка...
 • Рецепт: Направете вкусен леб без брашно
  16.02.2015 - 15:03
  Ако сакате да уживате во вкусниот сендвич без грижи на совеста, направете вкусна, мека и здрава верзија на леб, без ронка брашно.СОСТОЈКИ:3 јајца100 грама намаз од сирење½ лажичка прашок за...
 • Рецепт: Кромидарник
  16.02.2015 - 14:11
  -10 средни парчиња кромид-5-6 домати-4-6 јајца-1-2 големи лажици црвен пипер-масло за пропржување и зачини по желбаНачин на подготовка: Кромидот ситно се сецка и се пропржува во врело масло...
 • Рецепт: Рафаело торта
  15.02.2015 - 11:32
  Еднаш да ја пробате и ќе стане вашата омилена тортаПотребни состојки за кората:–      8 белки–      8 лажици шеќер–      200...
 • Рецепт: Чоколадни пралини за Денот на вљубените
  14.02.2015 - 13:05
   Изненадете го вашиот сакан, подгответе му чоколадни пралини за денешниот ден.Потребни состојки:За пралини:250гр чоколадо за готвење50гр стопен путер50гр крем од лешник80гр шеќер во прав1 лажица...
 • Рецепт: Зелена боранија
  13.02.2015 - 16:09
  Посно и брзо за подготовка. За сите љубители на зеленчуковите јадења Потребно е:Едно пакување замрзната зелена боранија од Пекабеско1 чешне лук1 морков или Златна мешавина на Пекабеско1 мала...
 • Рецепт: Увијач ала Пекабеско
  13.02.2015 - 16:08
  Вкусен увијач, збогатен со разновидни состојки. Вистинско зимско јадење и гурманско доживување Потребно е:500 грама пилешки стек или свинско филе150 грама Пекабеско шунка150 грама Ирко кашкавал...
 • Рецепт: Лековита домашна ракија
  13.02.2015 - 14:11
  Потребни состојки:1 рака сува коприва (лист)1 рака сув магдонос (лист)1 литар лозова ракијаПодготовка:Сите состојки се ставаат во стаклена тегла, па убаво затворена се остава 15-20 дена на топло...
 • Рецепт: Солени стапчиња
  13.02.2015 - 09:48
  ·  1кг. брашно ·  1 кафено лажиче сол·  1 кафено лажиче шеќер·  1 пресен квасец (40гр)·  1 шоља за млеко (250мл) масло·  1 шоља за млеко млака вода·  За...
 • Чоколадна роденденска торта
  12.02.2015 - 11:58
  ·  За едно тесто·  10 белки·  2 лажици брашно·  1/2 пециво·  2 лажици масло·  1 чоколадо за готвење·  8 лажици шеќер·  За фил·  15 жолчки· 1 и 1/2...
 • Шпагети во розев сос
  11.02.2015 - 16:10
  Потребни состојки: 500гр шпагети ½ литар неутрална павлака (хопла) доматно пире 1 главица кромид 150 грама сланина зачини Подготовка Шпагетите ги ставате во зовриена вода. Во моментот кога водата...
 • Палачинки за вљубени
  11.02.2015 - 12:37
  За палачинките ви е потребно:135 гр. брашно1 лажичка прашок за печиво1/2 лажичка сол2 лажици шеќер2 лажици растопен путер130 мл. млеко1 јајце1/4 пакетче црвена прехрамбена бојаЗа прeлив ќе ви треба:...
 • Мини крофнички
  10.02.2015 - 15:18
  Меки, сочни и вкусни…идеални како десерт или ужина.ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:170 милилитри млеко1 коцка квасец500 грама брашно2 јајца2 жолчки90 грама шеќер50 грама путерМалку солМасло за јадење300 грама џем...
 • Колач подготвен за само 30 секунди
  10.02.2015 - 13:52
  Ако сте и вие една од оние личности кои ги сакаат слатките и воедно сакате да се храните здраво, тогаш овој колач би можел да биде вистинско решение за вас. Притоа, не само што е здрав, туку е и...
 • Направете домашна ресана
  10.02.2015 - 09:30
  Состојки: За кора:4 јајца4 лажици шеќер4 лажици брашноЗа желе:Околу 3,5 дл цеден портокал1 пакетче желатин (за ½ литар течност)3 лажици шеќерЗа глазура:200 гр чоколадаПостапка:Направете кора од...
 • Чоколадни коцки со лешници готови за пет минути
  09.02.2015 - 15:16
  Сосотојки:4 филџани ситно мелен шеќер1/2 филџан какао во прав1/4 филџан млеко1/2 филџан путер2 лажички екстракт од ванилаГрст пржени,исецкани лешнициПодготовка:Подгответе сад со димензии 10 х 10 см и...
 • Рецепт: Похован кромид
  09.02.2015 - 15:02
  Потребни намирници:2 јајца750 мл млеко0,5 кафена лажичка солМасло за пржење375 мл пиво240 гр брашно3 глави кромидГи исипуваме брашното и солта во сад.Правиме дупка во средината каде го исипуваме...
 • Рецепт за највкусниот сос за пица
  09.02.2015 - 14:49
  Кога и да сте јаделе пица може секогаш сте се запрашувале како се прави тој вкусен сос па конечно дојде крај на тие прашања. Еве што ви е потребно. Состојки:300 г доматно пире1/4 кафена лажичка...
 • Направете вртени стапчиња со сусам
  08.02.2015 - 11:20
  Направете вртени стапчиња од сусам, еве што ви е потребно. Потребно е:700-800 гр брашно250 мл масло150 мл вода1 свеж квасец2 лажичиња солПодготовка:– Во еден сад разматете го квасецот со малку...
 • Ммм... Брза торта со банани
  07.02.2015 - 12:47
  Викендот е многу важен за сите нас тогаш можеме да уживаме со нашето семејство и за да биде коплетното задоволство за денеска наш предлог е да ги изненадите најблските со една убава и брза торта со...

Pages