Јадете лук на празен стомак – Ефектите се неверојатни за вашето здравје

Научниците откриле дека кога ќе јадете лук на празен стомак, тоа само ќе ја зголеми неговата сила, односно го прави исклучително моќен природен антибиотик. Ова се случува поради тоа што бактериите се веќе видливи и не можат да се заштитат од него.

Дали го користите лукот наместо антибиотици?

 

Лукот содржи азотни материи, натриум, калиум, селен, калциум, магнезиум, силициум, сулфурна и фосфорна киселина, витамин Ц, Д, Б, фитостероли, екстракција и етерични масла.

 

Покрај тоа, лукот е богат со алицин, според некои истражувачи, алицинот има силен бактериостатски ефект кој помага за брзо лекување на инфекции. Лукот, исто така, може да се користи и против габични инфекции, што го прави многу покорисен и од поголем број о д денешните антибиотици.

 

 

 

 

 

19.05.2017 - 16:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа