Хрватска завеана: Обилни врнежи од снег, силен ветер и неред на патиштата

Снежно невреме ја зафати Хрватска и предизвика големи проблеми во сообраќајот.

Според загрепски медиуми, снег паѓа во Капела, на Сљеме, Горски Котар.

zima

Влажните и лизгави коловози прават проблеми на патиштата во внатрешноста, а снежна бура создава проблеми во сообраќајот во крајбрежните подрачја. Можни се одрони, предупредуваат надлежните служби.

За камиони со приколки моментно е забранет сообраќајот, додека граничниот премин Пасјак е затворен за сообраќај. Поради бура во прекин се неколку линии на траекти.

sneg

 

 

 

13.11.2017 - 10:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа