Го оставате телефонот да се полни во текот на целата ноќ? Правите голема грешка

Најголемата побарувачка во 21 век не е за финансиска или политичка моќ, туку едноставно за електрична енергија.

Батеријата на нашите мобилни телефони едвај трае до крајот на денот, а обично откажува кога треба да побараме некого – или уште полошо, кога треба да закачиме слика Инстаграм.

 

А тогаш, откако ќе ја исцрпиме батеријата, телефонот го оставаме на полнал во текот на целата ноќ. Меѓутоа, постои добра причина зашто тоа ќе направи повеќе штета отколку корист за вашата батерија.

Приклучување на телефонот во струја во текот на целата ноќ ја намалува долготрајната можност телефонот брзо да се наполни.

-Размислете, ако го полните телфонот ноќе тоа значи дека тој е на полнач три до четири месеци годишно. Дури и произведителите да направат квалитетна батерија, тоа ќе го намали нејзиниот капацитет низ времето, вели Хатем Зејн, основач на компанијата за бежично полнење, Осиа.

 

 

 

 

29.09.2017 - 23:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа