Го напаѓа големиот и 'рбетниот мозок- ако го видите дома веднаш направете дезинсекција

Нучниците предупредуваат дека овој нов вид на црв кој се појавил е исклучително опасен.

Иако изгледа сосема безопасно, овој црв може да предизвика менингитис и други болести, го напаѓа големиот и 'рбетниот мозок. Дури и ако го допрете со голи раце може да се заразите.

Најчесто се наоѓаат во тропските подрачја, а често се качуваат и по дрва за да го уловат и изедат својот плен.

Иако овој црв уште не е забележан во нашите простори, не е исклучена можноста дека можат да се пренесат преку транспорт од оддалечените земји.

 

 

 

21.04.2017 - 18:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа