Фото: Отпад со висина од 15 метри затрупа куќи и уби 17 лица

Најмалку 17 лица загинаа денеска, а неколкумина се повредени во Мапуто, главниот град на Мозамбик, откако 15 метри висок куп отпад и ѓубре затрупа седум куќи.

Несреќата се случи околу три часот по полноќ локално време во сиромашната населба Хулена. Куќите биле нелегално изградени, а властите во неколку наврати побараа жителите да ги напуштат.

- Досега се пронајдени 17 тела. Стравуваме дека има уштре. И натаму трае потрагата по затрупаните под купот ѓубре, изјави локалниот функционер Деспедида Рита.

 

 

 

19.02.2018 - 19:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа