ЕК подготвена да казнува организации чии вработени се однесуваат непристојно

Европската комисија денеска предупреди дека е подготвена да го прекине финансирањето на партнерските организации, чии вработени се вмешани во непристојно однесување.

Ставот на ЕК доаѓа по информациите дека вработени од британската хуманитарна организација „Оксфам“ најмувале проститутки на Хаити и Чад. Комисијата прецизира дека од 2011 година „Оксфам“ добила 1,7 милиони евра од Европската Унија за своите активности на Хаити.

- Подготвени сме да разгледаме и по потреба да го прекинеме финансирањето на секоја партнерска организација која не одговара на неопходните високи етички стандарди, соопшти портпарол на ЕК.

Тој дополни дека ЕК очекува нејзините партнери да ги почитуваат строгите етички и професионални правила на однесување. 

- Немаме толеранција за случаите на обвиненија за недостојно однесување во организации, кои добиваат финансии од нас, додаде портпаролот.

Според него, се уште не е познато дали вработените од „Оксфам“ ги плаќале проститутките со средства од ЕУ и побара итно разјаснување на случајот.

„Оксфам“ е хуманитарна организација за борба против гладта, основана во 1942 година. Британските медиуми, неодамна информираа дека нејзини членови повторно биле откриени во непристојно однесување без да бидат соодветно казнети. 

 

 

 

12.02.2018 - 16:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа