Деликатес повкусен од пица: Домаќинките полудеа по овој рецепт

Рецепт со кој ќе направите промена во секојдневното мени. Еве како да ја приготвите оваа фокача:

 

  • 500 гр брашно
  • 1 сув квасец
  • 350 мл вода
  • 10 маслинки
  • 3 лажици путер
  • 5 лажици масло
  • 1 лажица шеќер
  • 1 лажица сол

 

  • Во сад се мешаат брашното, квасецот, солта, шеќерот и постепено се додава водата. Се прави тесто и се меси додека стане нелепливо.Откако ќе нарасне тестото (околу 45 минути), повторно замесете го, и оставете повторно да нарасне. Ставете го во тава за печење и додадете ги маслинките над него.Премачкајте со путерот кој претходно сте го стопиле и наросете сол.Печете на температура од 220 степени околу 20 минути.
 
 
23.10.2016 - 13:54

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа