Дали знаевте зошто на болните им се дава желе - вистина која ќе ве остави без зборови

Желето е една од намирниците кои нашиот организам налесно ги вари, како сокот, водата и упата. Во болниците го користат и го даваат на луѓето кои имаат проблеми со желудникот и не можат да поднесат никаква друга храна.

Желето содржи шеќер и со самото тоа има калории. Многу лесно се вари, а може да го забрза и метаболизмот.

Ова се предностите на желето:

- одличен е за варење 

- помага при лечење на алергии од храна

- супер е за коскитеѓ- го ослободува телото од разни отрови

- ги подобрува ноктите и косата

- ја подобрува елстичноста на кожата

- заврзува заздравување на рана

- го подобрува квалитетот на сонот

 

 

 

01.08.2017 - 17:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа