Целиот живот тоа го правите погрешно - вака правилно се чисти рерна

Во продолжение ќе ви претставиме два генијални чекори кои ќе ви го направат животот полесен, а особено ќе бидете воодушевени кога ќе го видите крајниот резултат.

Сѐ што ви е потребно:

Вода
Спреј шише
Сода бикарбона
Оцет
Помал сад

Постапка:

Внатрешност – Отстранете сѐ од рерната: садовите и решетката. Во садот кој сте го подготвиле измешајте малку вода и сода бикарбона. Премачкајте ги површините кои се за чистење. Оставете да отстои преку ноќ, бидејќи на содата бикарбона и се потребно најмалку 12 часа да делува. Следниот ден, земете крпа и избришете ја рерната.

Ставете малку оцет во спреј шише и испрскајте ги местата каде што има остатоци од сода бикарбона и нечистотиите. Пребришете ги површините со влажна крпа. Вратете ги решетките во рерната, па вклучете ја рерната 15-20 минути на ниска температура да се исуши.

Стаклото на рерната – Во спреј-шишето направете мешавина на вода со сода, но така смесата веднаш да биде густа. Испрскајте го прозорецот и нека отстои 30 минути. Потоа избришете ги прозорците со крпа.

Резултатот е неверојатен.

 

 

 

12.10.2017 - 10:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа