Целиот живот погрешно одмрзнувате месо - научниците откриваат што да избегнувате

Доколку мислевте дека имате најдобар начин за одмрзнување на храната, размислете уште еднаш.

Истражувањата покажале дека сите ние погрешно ја одмрзнуваме храната. Научничката Сузан Екстед истакнала дека она што многумина го прават е голема грешка.

Според неа, оставањето на храната во фрижидер преку ноќта полека да се одмрзне е голема грешка.

Докторката Сузан тврди дека најдобро е храната да се стави во ладна вода, а не да се водиме според митоите. Така ќе го зачуваме вкусот на храната, а бидејќи водата ќе се затоплува преку воздухот, побрзо ќе ја одмрзнеме и храната.

Оние кои го одмрзнуваат месото во микробранова прават исто така голема грешка, бидејќи тојпроцес може многу да го оштети месото. Не е толку страшно ако после го користите за чорба или мусака, но главно треба да се избегнува овој начин.

 

 

 

05.02.2018 - 13:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа