Болката во грбот и зглобовите се должи на недостаток на овој витамин

Болката во зглобовите најчесто е предизвикана од стареење или повреди, но не е широко познат и фактот дека е овој симптом се јавува и при недостаток на витамини. Болките во зглобовите и грбот често се резултат на физичко неактивност и е од витално значење е да започнете да вежбате редовно, за да одржите целокупното здравје.

Сепак, болката може да се должи на лошите навики во исхраната. Истражувачите откриле дека недостатокот на витамин Д често предизвикува болки во зглобовите и грбот, како и следниве симптоми:

Нарушена рамнотежа
Болка во мускулите
Постојано потење
Лош сон
Промени на расположението
Чувство на горење и чешање во нозете
Можете да проверите дали имате недостаток на овој витамин во едноставен начин:
едноставно притиснете градната коска и ако почувствувате болна притисок, вие најверојатно имате недостиг од овој витамин.
За да ги оптимизирате нивоата, секој ден треба да бидете изложени на сончева светлина околу 15 минути и да направите некои промени во вашата исхрана.
Богати извори на витамин Д вклучуваат жолчки од јајца, скуша, печурки и туна.
Размислете за додатоците, како и за оние кои содржат витамин Д3 наместо Д2.
D3 е витаминот произведен под директна сончева светлина. Покрај тоа, земајте и пробиотици за да им помогне на дигестивниот систем. За многу кратко време вашите болни симптоми ќе исчезнат!

 

 

 

22.02.2018 - 22:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа