Бебенце оставено на овие минусни температури до контејнер - граѓаните вознемирени

Граѓаните на Пула се шокирани од објава која се шири на социјалните мрежи во која се наведува дека на овој голем студ покрај канта за ѓубре е оставено бебе замотан само во кебенце. Се тоа наводно го видела млада бремена жена која поради страшен стрес сака да остане анонимна и раскажаа што се случило во вторникот во населбата Стој околу 19:30 часот, пренесува „24 часа“.

 Бебето немаше повеќе од 4 месеци, неговиот плач беше сличен како мачка која завива. Отидов до аптека па слушнав завивање, не обрнував внимние. Па една жена беше пред мене кога изегував и решивме да погледнеме. Во кантата видовме бебе замотано во црвено кебенце и имаше црни панталончиња. Беше оставено, кога го погледнавме бебето престана да плаче. Останав шокирана дека во ова ладно време некој може да остави бебе. Жената мр праша чиво е деетето, одговорив дена не знам. Потоа ми кажа дека ќе го однесе во Брза помош и да не се грижам, иако веднаш сакав да повикам полиција. Таа ми одговори дека таа ќе го згрижи и ќе превземе одговорност. Отиде а јас така занемена заминав дома. Се тоа се случи во само 10 минути раскажа жената која потоа повикала полиција, која и потврди дека нема информации за тоа дека некој однел премрзнато бебе во Брза помош.

Се е чудно...

Цена ноќ не заспав, добив температура, но и понатаму не знам чиво е детето и каде е. Можеби таа жена беше мајка на бебето кои се предомислила и неможела да го остави, не знам. Се ми поминува низ глава.

Наведената приказна предизвика голема вознемиреност кај многу граѓани, па полицијата ги проверува сите работи врзани за случајот.

 

  

 
 
12.01.2017 - 11:51

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа